איך לעשות נכון את הקניות בחגים

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

איך עושים קניות לחגים בצורה נבונה?

משק בית מוציא בממוצע כ- 20% מהתקציב החודשי שלו על מזון וקניות. בתקופות חגים סעיף הקניות מאמיר ואם לא נדע לנהל אותו נכון אנו עלולים למצוא עצמנו עם הוצאות גבוהות שישפיעו על תקציב המשפחה שבועות ואף חודשים קדימה. הקניות לחג בסופר יכולות להגיע בקלות לאלפי שקלים וזאת בלי להתייחס לרכישות אחרות כמו ביגוד, מתנות והוצאות נוספות שמתלוות לחג.

הגדרת תקציב – ראשית יש להגדיר מהו התקציב אותו אנו מייעדים לקניות, כמה כסף אנו מתכוונים להוציא. לאחר שהסכמנו על מסגרת תקציב קבענו תיקרה אותה לא נעבור.

היערכות – כיועץ לכלכלת המשפחה אני ממליץ להתייחס לסעיף הקניות לחג כאל הוצאה מתוכננת. חג הפסח לא הגיע במפתיע לכן אין סיבה שההוצאה על קניות לחג תהיה "ספונטאנית". אם נדע להיערך מראש ולשים בצד כל חודש חלק מהתקציב יעד שקבענו לא נסיים את החג עם גירעון בתקציב המשפחה. 

טיפים לצמצום עלויות הקניה:

תכנון –  יש לראות מה נמצא בבית ומה צריך. לערוך רשימה מסודרת של הדברים שצריך לרכוש וגם לציין כמויות.

איפה קונים? כמובן לא במכולת השכונתית אלא ברשתות השיווק הגדולות, נסיעה מחוץ לאזור הנוחות ליד הבית תחסוך לנו כסף.

לקראת החג ישנן כתבות במוספי הכלכלה השונים שמשוות מחירי סל קניות לחג והיכן נמצא הסל הזול ביותר. לא תמיד הסל זהה לזה שלנו אבל הוא בדר"כ מציג ומשווה מחירי מוצרים שנידרש אליהם. הרשתות מטעמן דואגות גם הן לשלל פרסומים באמצעי המדיה השונים לגבי מבצעים והטבות שלהן לחג.

השוואת מחירים דרך פרסומים בעיתונים או באמצעות אפליקציות ואתרי קניות באינטרנט דוגמת MySupermarket או PriceZ.

כדאי להגיע לקניות לבד ולא רעבים. אם רוצים לייעל את התהליך ולקצר את הזמן בסופר אפשר להביא את בן הזוג ולחלק בינכם את הרשימה. לא מומלץ להביא את הילדים – ייקח יותר זמן וקשה עד בלתי אפשרי להיצמד לרשימה.

מותגים – מוצרים תחת מותג פרטי שנמצאים למשל ברשת רמי לוי או בשופרסל לא בהכרח נופלים באיכותם ממותג רגיל ויכולים לחסוך כסף.

מבצעים – במידה ונתקלנו במוצר במבצע תשאלו את עצמכם אם הוא באמת נדרש ותציצו ברשימה האם הוא מופיע בה, במידה ולא – תתקדמו.

אופן תשלום – ישנם כאלה שנוהגים לחלק את הסכום ולפרוס אותו לתשלומים, תפיסה זו אינה כלכלית. פריסה לתשלומים רק דוחה את החוב ולעיתים נשלם ריבית על חוב זה. אם נשכיל להיערך מראש לקניה ובהתאם להגדרת התקציב שקבענו אין סיבה לפצל את התשלום או אף לשלם במזומן.

לידיעה, חלק מהרשתות מציעות לקראת החגים תלושי קניה בהנחה של כ- 5-7% אשר תקפים לא רק בחגים. תלושים אלו ניתן לרכוש דרך מועדוני צרכנות, מקומות עבודה, איגודים מקצועיים או ישירות ברשת המזון.

בסיום הקניה עברו על החשבון ובדקו האם כל המבצעים וההנחות שראיתם בזמן הקניה גם מופיעים בחשבון.