עצמאות כלכלית בשלושה שלבים

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

עצמאות כלכלית בשלושה שלבים

כולם רוצים להגיע לעצמאות כלכלית אבל רובם לא יודעים איך להגיע לשם.

כדי להגיע למטרה עצמאות כלכלית אני רוצה להגיע למצב שבו יש לי מספיק הכנסות פסיביות שמכסות את הוצאות המחיה שלי.

התהליך הזה להבנתי מסתכם ל-3 צעדים פשוטים שיש להתמיד בהם לאורך זמן. הסדר של השלבים אינו מקרי וכל שלב מסתמך על השלב הקודם לו. אז להלן עצמאות כלכלית ב-3 שלבים.

השלב הראשון – התייעלות בהוצאות

הדבר הראשון שעלינו לעשות כדי להגיע לעצמאות כלכלית הוא לדאוג שהחיים שלנו מתנהלים כך שההכנסות גדולות מההוצאות.

בעצם המטרה היא להגדיל כמה שיותר את הפער בין הוצאות להכנסות. הרעיון הוא להגיע לאחוז חיסכון כמה שיותר גבוה. אחוז חיסכון גבוה יאפשר לנו לחיות במצב טוב.

איך עושים את זה?

 1. רושמים את כל ההוצאות מול כל ההכנסות
 2. מתעדים את כל ההוצאות
 3. עוברים על כל רשימת ההוצאות ובודקים איפה אפשר להתייעל
 4. מפסיקים עם פרסומות וקניות אימפולסיביות
 5. עוברים על הוראות קבע ומתמקחים עליהן
 6. עושים סדר בפנסיה ובביטוחים
 7. מפסיקים לשלם מתוך הרגל ובודקים אם כל ההוצאות שלנו באמת נחוצות

תוצרי השלב הראשון

 1. הוצאות מחיה נמוכות יותר
 2. חיסכון חודשי קבוע
 3. חיסול הלוואות במידה ויש
 4. סדר בפנסיה ובביטוחים
 5. עמלות מינימליות לגופים פיננסיים
 6. יש חיסכון בצד לשלב הבא

למה השלב הזה כל כך חשוב?

השלב הזה בעצם הוא הבסיס. מעבר לכך, השיפור בשלב הזה הוא מיידי. בעוד בשלבים הבאים ייקח זמן לראות תוצאות, בשלב הזה התוצאות הן מיידיות. חסכנו כסף על עמלות? באותו חודש כבר לא משלמים עמלות. הפסקנו לקנות בסופר אוכל ולזרוק? באותו חודש כבר מרגישים את החיסכון בכיס.

ברגע שהתחלנו להתנהל ככה באופן שוטף וראינו תוצאות, קשה לחזור אחורה למינוסים וחובות. ההתמדה בהתנהלות הנכונה וברמת הוצאות הנמוכה מההכנסות תעזור לנו בשלבים הבאים בדרך. ההצלחה בשלב הזה היא חיונית הן למוטיבציה שלנו להמשיך והן ליכולת ההתנהלות שלנו בהמשך הדרך.

ככל שנעשה את השלב הזה טוב יותר, הדרך שלנו לעצמאות כלכלית תתקצר. ככל שנקטין את ההוצאות החודשיות, החיסכון שלנו יגדל והסכום שנצטרך כדי להגיע לעצמאות כלכלית יקטן.

השלב השני – ללמוד להשקיע

בשלב הזה אנחנו מתנהלים נכון כלכלית ויש לנו כסף בצד שאנחנו יכולים להשקיע. כעת צריך לעצור ולחשוב איפה אנחנו רוצים להתחיל. תתחילו בלהשקיע בעצמכם ותלמדו את תחום ההשקעות שהכי מושך אתכם.

אני חושב שעדיף ללמוד את שוק ההון בתור התחלה. יש לכך מספר יתרונות בעיניי:

 1. הרבה מהכסף שלנו מושקע גם ככה בשוק ההון (פנסיה, גמל, השתלמות) אז כדאי שנבין מה הולך שם.
 2. ניתן להתחיל בשוק ההון בסכומים קטנים של כמה מאות שקלים בחודש כך שזה מצוין למתחילים
 3. התנודתיות הגבוהה בשוק ההון עוזרת להבין את יכולת ההתמודדות שלכם עם הפסדים על ההתחלה ואת רמת הסיכון שמתאימה לכם.

עם זאת, אם שוק ההון לא מעניין אתכם כלל אבל נדל”ן מעניין אתכם, לכו ללמוד נדל”ן. אם דווקא נראה לכם שלהשקיע בעסק מתחיל זה מה שמעניין אתכם, למדו לעשות את זה כמו שצריך. אנשים עושים כסף בכל מיני דרכים, מצאו את זאת שתעבוד הכי טוב בשבילכם.

האמת היא שזה לא משנה כל כך באיזה תחום תבחרו להתחיל להשקיע את כספכם. החשוב הוא שתחקרו, תלמדו ותבינו לעומק את הסיכונים והסיכויים שאתם לוקחים ותקבלו החלטה מושכלת.

אסטרטגיית השקעות

לאחר שלמדתם והשכלתם ובחרתם את תחום ההשקעות שמעניין אתכם, הגיע הזמן לעשות אסטרטגיית השקעות. כן, את האסטרטגיה בונים לפני שעוד השקעתם שקל אחד.

 • שאלו את עצמכם מהו טווח ההשקעות שלכם?
 • כיצד תפזרו את הסיכונים?
 • כמה כסף תשימו על כל השקעה?
 • מהי רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת?
 • מה התוצאות שאתם רוצים לקבל מההשקעות?
 • מה תעשו אם ההשקעה תהיה בהפסד?
 • כמה מהכסף יהיה סולידי וכמה בסיכון גבוה?

אתם תעשו טעויות בדרך, ולא בהכרח כל השקעה שתעשו תהיה מוצלחת. קחו זאת כשכר לימוד, הפיקו מכך את הלקח, דבקו באסטרטגיה שהכנתם ועברו הלאה.

תוצרי השלב השני

 • יש לכם ידע ויכולת להתחיל להשקיע בתחום שבחרתם
 • יש לכם אסטרטגיית השקעות מותאמת עבור הצרכים והמטרות שלכם
 • יש לכם כסף מושקע שעובד בשבילכם.
 • יש לכם אנשי קשר בעלי ניסיון וידע שאתם יכולים להתייעץ איתם

למה השלב הזה כל כך חשוב?

הדרך להגיע לעצמאות כלכלית היא לגרום לכסף לעבוד בשבילנו. השלב הזה קריטי כי בו אנחנו לומדים כיצד לעשות זאת. ברגע שהכסף עובד בשבילנו, אנחנו יכולים לעבוד פחות. הכסף שנכנס כבר לא תלוי בזמן שאנחנו משקיעים בלעבוד. יצירת אסטרטגיית השקעות גורמת לכך שאתם יודעים בדיוק איפה ואיך להשקיע כל סכום נוסף שאתם מרוויחים. מה שמביא אותנו לשלב הבא.

השלב השלישי לעצמאות כלכלית – להרוויח הכנסה נוספת

בשלב הזה, כבר ההוצאות שלכם ירדו למינימום האפשרי ואתם יודעים איך והיכן להשקיע את ההפרש שנוצר כל חודש בין ההכנסות להוצאות. ההתנהלות הכלכלית שלכם צריכה להיות די אוטומטית בשלב הזה וההון העצמי שלכם גדל ותופח מדי חודש.

בשלב הזה לנהל את הכסף שלכם וללמוד על התנהלות כלכלית כבר הפך להיות הרגל עבורכם. לא רק זה, אתם כבר מתחילים לראות את העצמאות הכלכלית באופק ורוצים לעשות ככל שתוכלו כדי להגיע למטרות שלכם מהר יותר.

הכנסה נוספת

בשלב הזה הגיע הזמן לנצל את הזמן שהתפנה לנו מלמידה של התייעלות בהוצאות למידה של עולם ההשקעות אל עבר יצירת הכנסה נוספת.

תוצר השלב השלישי

 • הכנסה נוספת ממקורות אחרים
 • הגדלת אחוז ההשקעות החודשי שלנו עקב ההכנסה הנוספת

למה השלב הזה כל כך חשוב?

אם מרוויחים וחוסכים יותר כסף, יכולים להגיע מהר יותר לעצמאות כלכלית. הכנסה נוספת גם מפחיתה את התלות ממקום עבודה מרכזי ומפזרת את הסיכונים שלנו מבחינת הכנסות עד שנגיע לעצמאות כלכלית. אם נתחיל קודם כל ביצירת הכנסה נוספת בלי שעברנו את שני השלבים הראשונים קודם זה לא בהכרח יקדם אותנו.

בלי הרגלים של עמידה בתקציב והתייעלות בהוצאות, רוב הסיכויים שאת הכסף הנוסף שהרווחנו פשוט נוציא על עוד מותרות במקום להתקדם למטרות שלנו.

אם לא נלמד להשקיע קודם ונתנסה בסיבולת הסיכון שלנו, רוב הסיכויים שהכסף הנוסף שנרוויח, אם לא נבזבז אותו פשוט ישב בעצלתיים באיזה פיקדון בבנק ואפילו לא ישמור על ערכו מול השחיקה של האינפלציה.

לכן, השלב הזה בניגוד לחשיבה האינטואיטיבית, חייב להגיע לאחר התייעלות בהוצאות והגדרת אסטרטגיית השקעות. כך אנחנו יכולים למקסם באמת את ההכנסה הנוספת לטובת העצמאות הכלכלית.

לסיכום :

התייעלות בהוצאות

ללמוד להשקיע

להרוויח הכנסה נוספת

אלו הם 3 השלבים לעצמאות כלכלית והכנסה פסיבית. אם אתם מתמידים בשלבים האלו ועוקבים אחריהם לפי הסדר, העצמאות הכלכלית תגיע יותר מהר ממה שאתם חושבים.