הסתבכתם בחובות? 8 עצות שכדאי לזכור…

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

הסתבכתם בחובות? 8 עצות שכדאי לזכור...

  1. להבין את התמונה המלאה – כדי להתמודד עם חובות צריך קודם כל להבין כמה באמת חייבים. עשו רשימה (מסודרת!) של כל החובות ה"פתוחים" – הוצל"פ, הלוואות, מינוס, כרטיסי אשראי, ערבויות וכו'. כדאי לאמת כל פריט ברשימה מול מסמך עדכני.
  2. לא להכנע ללחצים – אם אתם בחובות, הנושים יתחילו להפעיל לחץ (ובצדק…). אם אין אפשרות לשלם את כל החובות, עדיף לעצור הכל ולא לשלם לאף אחד, אלא במסגרת הסדר כולל שיסיים את כל החובות.
  3. לא לפגר בתשלומי משכנתא, חשבונות שוטפים, מיסים ומזונות – החריג לכלל מס' 2 – עדיף לא לצבור פיגורים בתשלומים האלו, זה עלול ליצור בעיות בהמשך.
  4. בשום אופן לא לפנות לשוק האפור – זה רק יגרום לכם לשקוע עוד יותר עמוק בבוץ!
  5. בשום אופן לא להתפנות מהבית – זה הקלף הכי חזק שלכם. שמרו עליו היטב.
  6. להעזר בתבונה באנשים שסביבכם – כל אחד עלול להקלע להסתבכות כלכלית. חשוב לקבל עזרה מהאנשים שמקיפים אתכם – משפחה, חברים, שכנים וכו' – אבל לנהוג כלפיהם ביושר ובחכמה. לתת להם להבין את התמונה המלאה. לא להפעיל עליהם לחץ. לא לסבך אותם בערבויות או חובות נוספים, ולא "לרוקן בארות".
  7. לנהוג ביושרה ובשקיפות מול הנושים – לא להבריח נכסים, לא להבטיח הבטחות שאי אפשר לעמוד בהן, ולא לקחת הלוואה אם מבינים כבר שאי אפשר יהיה להחזיר אותה. תום לב הוא תנאי סף להליכי חדלות פרעון, ונושים כועסים יקשו עליכם להגיע להסדר.
  8. לפנות לייעוץ משפטי מוקדם ככל האפשר – כמו ברפואה, חשוב לאבחן כמה שיותר מהר. אבחון מאוחר מדי עלול להביא לכך שתישארו בלי חסכונות, בלי בית, וגם בלי הסדר נושים (כלומר – עם חובות).