12 כללי זהב לניהול תקציב

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

12 כללי זהב לניהול תקציב

משפחה היא סוג של עסק, ועסק חייב לעבוד לפי תקציב אם הוא רוצה לשרוד ואף להתפתח. הבסיס לשליטה בהתנהלות הכלכלית של המשפחה הוא ניהול מושכל של התקציב המשפחתי. להלן 12 כללי ברזל שיסייעו לכם בכך.
 1. חשבון בנק משותף
נהלו חשבון בנק אחד משותף לשני בני הזוג. איחוד כל החשבונות לחשבון בנק אחד חוסך משמעותית בעמלות, מצמצם את מסגרת האשראי ומאפשר שליטה טובה יותר על ניהול התקציב המשפחתי.
 1. כרטיס אשראי אחד
צמצמו את השימוש של כל אחד מבני המשפחה לכרטיס אשראי אחד בלבד. אל תתפתו לקבל עוד כרטיס אשראי "חינם". הוא עולה לכם הרבה, מסבך את יכולת המעקב אחר ההוצאות ואף נותן תחושה מדומה של שפע, כזו שלעתים אין לה כל אחיזה במציאות.
 1. התמקחו על עמלות הבנק
נהלו מעקב אחר העמלות הכרוכות בניהול חשבון הבנק שלכם. אם נראה לכם שגבו מכם עמלות גבוהות מדיי, בררו עם פקיד הבנק את פשרן. נסו להתמקח על העמלות. אם אתם לא באוברדראפט כרוני, יש לכם סיכוי טוב לקצץ בעמלות ולחסוך בעלויות. זכרו: ישנן עמלות שאתם ממש לא חייבים לשלם אך עד שלא תבקשו לבטלן או להפחיתן, תמשיכו לשלמן. תוכלו לעבור למסלולי עמלות בסיסיים במחיר אחיד המפוקחים ע"י בנק ישראל.
 1. תשלומים
הימנעו מקנייה בתשלומים. תשלומים הם הגורם מספר אחד לאיבוד שליטה בניהול התקציב המשפחתי. אופציית התשלומים מעניקה לנו תחושה מוטעית ש"לא נרגיש את ההוצאה". שמרו את האופציה למקרים שבהם באמת אין בררה, בהוצאות גדולות במיוחד.
 1. טלפון, אינטרנט וכבלים
חוקי המשחק בשוק הסלולר באינטרנט ובכבלים השתנו מקצה לקצה. אתם צרכנים חזקים וכושר המיקוח שלכם גדל. אם לא שדרגתם עד כה את התנאים של הסלולרי (ולא משנה אם באותה חברה או במעבר לחברה חדשה) – מומלץ מאוד לעשות זאת  ללא דיחוי.
 1. מתנות ואירועים
אל תסחפו בגובה המתנות לחתונות ולבר מצוות. אל תעשו חשבון של עלות המנה למזמין. בדקו עם עצמכם מהו גובה השי שמכבד אתכם ואינו מכביד עליכם. שקלו ללכת לבד ללא בן/בת הזוג לאירועים של אנשים שאינם מאוד קרובים לכם, וחסכו בדרך זו בהוצאות המתנה.
 1. קניות בסופר
קחו אתכם תמיד רשימת קניות שהוכנה מראש בבית ומלאו את העגלה רק במצרכים שברשימה. קנו חכם בסופר ואל תתפתו לרכוש מוצרים במבצע. אם אתם במינוס כרוני זכרו כי העלות האמיתית של המוצר שיתכן שאינו נחוץ כרגע, כוללת את הריבית שתשלמו על האוברדראפט.
 1. קניות רהיטים ומוצרי חשמל
רכשו רק מה שנחוץ באמת. אל תגררו לשדרוגים של מצלמות ומערכות סטראו אם ידכם אינה משגת. בדקו אפשרות של רכישת מוצר חשמל מתצוגה או מיד שנייה. במקרים רבים ניתן להשיג מוצר במצב מעולה ובמחיר נמוך באופן משמעותי ממחירו של מוצר חדש.
 1. ביטוחים
אל תמהרו לבטל ביטוחים. ביטוחים מקנים לכם שקט והגנה כלכלית, גם אם אין לכם חיסכון בצד ועודף של כסף. ביטוחים מגנים עליכם במצבים קיצוניים שעלולים לקרות לכל אחד מאתנו כמו גנבות, מחלות ותאונות. עם זאת מומלץ לנהל את תוכנית הביטוחים המשפחתית. בדקו עם איש מקצוע אובייקטיבי אם יש לכם כפל ביטוחים. בעת ביצוע שינויים בהרכב תיק הביטוחים שלכם, ערכו סקר המשווה את המוצע לכם בחברות הביטוח השונות וקבלו מספר הצעות מחיר, שמהן תוכלו לבחור את המתאימה לכם .
 1. חינוך פיננסי לדור הצעיר
דברו עם ילדיכם על כסף כבר מגיל צעיר, תנו להם דמי כיס (אפשר כבר מגיל שש), דברו איתם על מסגרת תקציב ועל חיסכון לעתיד לצורך רכישת מוצרים יקרים. שוחחו איתם על סדר עדיפויות בעת קבלת החלטות על הוצאות. שתפו אותם בניהול כלכלת המשפחה והמחישו בפניהם עלויות וירטואליות כגון חשבון חשמל וטלפון. עשו אותם לשותפים פעילים (במגבלות הגיל והבגרות של הילד) בהתנהלות הכלכלית היעילה של המשפחה.
 1. החזרי מס
אם אתם שכירים ייתכן מאוד שמגיע לכם החזר ממס הכנסה. בדקו זאת עם יועץ מס או רואה חשבון. דוגמאות למקרים קלסיים שבהם יש סבירות גבוהה שתקבלו החזר מהמדינה: אם החלפתם מקומות עבודה במהלך השנה. אם הפקדתם כסף לקופת גמל, לקרן השתלמות, לפנסיה או לביטוחי חיים. תרומות: החוק השתנה ונכון לעכשיו אם תרמתם מעל 180 ₪ בשנה קלנדרית למוסד ציבורי מוכר, אתם זכאים להחזר מס של 35%. ניתן להגיש בקשות להחזרי מס עד שש שנים אחורנית.
 1. החזרים מביטוחי בריאות
אם ביקרתם אצל רופא פרטי ייתכן שמגיע לכם החזר מלא או השתתפות מהביטוח המשלים או הפרטי שלכם. בדקו מהו הנוהל לקבלת החזרים. לעתים בהליך פשוט תקבלו החזרים של מאות ואף אלפי שקלים.