תכנית "נטו משפחה"

תכנית "נטו משפחה"

תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר להגדלת שכר הנטו יצאה לדרך. מהי התוכנית, איך תשפיע עלינו וכיצד להשתמש בכסף שנקבל? תוכנית משרד האוצר כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית צפויה להעלות את שכר הנטו של משקי הבית בכעשרות אלפי שקלים בשנה, בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי. תוכנית "נטו משפחה" מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. מטרת התוכנית לעודד תעסוקה, להפחית את יוקר המחיה ולאפשר הכנסה פנויה גבוהה יותר. זאת, כדי לדאוג לרווחה הכלכלית בגידול הדור הצעיר בכל משפחה ומשפחה. התוכנית שמה דגש על מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לצד סבסוד צהרונים לשכבות החלשות ולנקודות זיכוי, לצד סבסוד הצהרונים למעמד הביניים. להלן עיקרי התוכנית פרק 1: הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה תכנית "נטו משפחה" תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות להורים בגין ילדים מיום היוולדם ועד גיל 6. זאת, באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג שלהם ילדים, צפוי להסתכם בעקבות המהלך באלפי שקלים בשנה. *שווי נקודת זיכוי =215 שקל בחודש. המצב כיום: גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו עד גיל 4 באופן הבא: נקודה אחת בעבור ילד עד גיל שנה,  שתי נקודות בעבור ילד בגילאי שנה עד שנתיים, שתי נקודות בעבור גילאי שנתיים עד שלוש ונקודה אחת בעבור גילאי שלוש עד ארבע. נשים זכאיות לחצי נקודה מיום היוולדו של הוולד, ועם הגיעו לגיל שנה ועד גיל שש, זכאיות הן לשתי נקודות בעבור כל שנה. השינוי בעקבות תוכנית "נטו משפחה" הגדלת והשוואת נקודות הזיכוי בין גבר לאישה: שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי עד גיל שנה, ול-2.5 נקודות מגיל שנה עד גיל שש. התוספת לשכר הנטו: אלפי שקלים בשנה  למשפחה. ייכנס לתוקף: יינתן רטרואקטיבית מינואר 2017 התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירונים 3-8  
גבר אישה
לפני השינוי
ילדים עד גיל שנה 1 נקודת זיכוי 0.5 נקודת זיכוי
ילדים בגיל 1-2 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 2-3 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 3-4 1 נקודת זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 4-6 ————– 2 נקודות זיכוי
לאחר השינוי הצפוי
ילדים עד גיל שנה 1.5 נקודות זיכוי 1.5 נקודות זיכוי
ילדים בגילאי 1-6 2.5 נקודות זיכוי 2.5 נקודות זיכוי
   
 תוספת להכנסה נטו בשנה בעקבות תוכנית נטו משפחה גבר (שכר ברוטו) אישה (שכר ברוטו) תוספת שנתית להכנסה נטו
2 ילדים בגילאי 4-6 12,000 ₪ לחודש 8000 ₪ לחודש 12,900 ₪
3 ילדים: תינוק, גיל 3 וגיל 5 15,000 ₪ לחודש 15,000 ₪ לחודש 16,770 ₪
  פרק 2: סבסוד צהרונים החל מספטמבר 2017, ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. המדינה תסבסד את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי כך שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. סבסוד הצהרונים יגדיל את שכר הנטו של כל משפחה באלפי שקלים בשנה. המצב כיום: עד היום נעו התשלומים של ההורים בעבור צהרונים בין 900 ל – 1300 ש"ח לחודש (בהתאם ליישוב(. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצרבישראל 255 רשויות מקומיות המחולקות לפי רמתן הכלכלית חברתית ל-10 אשכולות. באשכול 10 מדורגים הישובים המבוססים ביותר בישראל, ובאשכול 1 הישובים החלשים ביותר. משרד האוצר יעניק סבסוד דיפרנציאלי בגין צהרונים באופן הבא:
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 4 (אופקים, קריית מלאכי, ירוחם, עכו, לוד, רמלה, דימונה, קריית גת, חורפיש, חצור הגלילית, באקה-ג'ת, פקיעין, כפר יסיף) יזכו לסבסוד של 350 שקל בחודש לילד עבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 5 (אשדוד, טבריה, מצפה רמון, מעלות תרשיחא, שדרות, בית שאן, מגדל העמק, אשקלון, קצרין, עפולה, באר שבע, ערד, טירת הכרמל, קריית שמונה, אור עקיבא, אור יהודה, קריית ים, אילת) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש בעבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 6 (כרמיאל, גדרה, פרדס חנה, שלומי, כפר יונה, נהריה, נצרת עילית, בת ים, נתניה, יבנה, חדרה, ראש העין, חולון, רחובות) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש לילד עבור צהרון לילדי כיתות א' ו-ב'.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 7 (חיפה, נשר, קריית מוצקין, קריית ביאליק, פתח תקווה, ראשון לציון, ראש פינה, זיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה, כפר סבא, פרדסיה, אורנית, נס ציונה, צורן קדימה, מזכרת בתיה, יהוד, אזור) יזכו לסבסוד של 200 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 8-10 (תל אביב, מודיעין, מכבים רעות, אבן יהודה, רעננה, כוכב יאיר, הרצליה, גבעתיים, כפר ורדים, רמת השרון, להבים, קריית אונו, הוד השרון, גבעת שמואל, גני תקוה, עומר, כפר שמריהו, אלקנה, סביון) יזכו לסבסוד של 150 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
  התוספת לשכר הנטו:
 • משפחות מאשכולות 1-3 כבר כיום זוכות לסבסוד כמעט מלא של הצהרונים.
 • משפחות מאשכול 4 ייהנו מתוספת של 3,500 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-17,500 שקל בחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 5 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו. עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב- 15,000 שקל לחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 6 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-6,000 שקל בשנתיים.
 • משפחות מאשכול 7 ייהנו מתוספת של 2,000 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-4,000 שקל בשנתיים.
 • תושבי אשכולות 8-10 יזכו לתוספת של 1,500 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-3,000 שקל בשנתיים.
 • עשירונים 6-10 קיבלו הטבות במסגרת נקודות זיכוי ולכן לא קיבלו סבסוד לצהרונים לילדי הגנים. בנוסף, הפיצוי לו זכו בגין ילדי א'-ב' נמוך יותר.
אשכול סוציו אקונומי סכום הסבסוד של המדינה לילד מי ייהנה? הערות
1-3 סבסוד כמעט מלא
4 350 ₪ בחודש גילאי 3 עד 8 כולל כיתה ב'
5 300 ₪ בחודש גילאי 3 עד 8 כולל כיתה ב'
6 300 ₪ בחודש כיתות א' וב'
7 200 ₪ בחודש כיתות א' וב'
8 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
9 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
10 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
  המהלך צפוי לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, לצמצם פערים כלכליים-חברתיים ולהוות תמריץ להשתתפות בשוק העבודה.במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, הוחלט במשרד האוצר להגדיל ולהשוות את גובה מענק העבודה הניתן כיום בין גברים לנשים וכן להרחיב את גובה ההכנסה בגינה הוא ניתן. תוספת ההכנסה המשולמת ישירות לחשבונות הבנק של הזכאים העומדים בקריטריונים הקבועים בחוק, תינתן למקבלי שכר של עד 5,000 שקל ותעמוד על 495 ש"ח בחודש הן לגברים והן לנשים אשר הורים לילד אחד או שניים, ולכ-720 שקל להורים עם שלושה ילדים ומעלה. על מנת ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה, משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30% כך שמענק העבודה יעמוד על 644 שקלים בחודש להורה לילד עם עד שני ילדים, וכ-936 שקל להורה לשלושה ילדים ומעלה.פרק 3: הגדלת מענק העבודה  (מס הכנסה שלילי) המצב כיום: גברים המשתכרים עד 4,800 שקל בחודש זכאים למענק עבודה של 330 שקל בחודש. נשים המשתכרות עד 4,800 שקל בחודש זכאיות ל- 495 שקל בחודש. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה: העלאת תקרת השכר מ-4,800 שקל בחודש ל-5,000 שקל בחודש, ומענק של 495 שקל בחודש לשני בני הזוג. משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, יזכו לתוספת של 30%% כך שגובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שני ילדים יעמוד על 1288 שקל בחודש, במקום 825 שקל בחודש כיום. גובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שלושה ילדים יעמוד על 1872 ש"ח בחודש, במקום 1200 ש"ח בחודש כיום . השוואת מענקי העבודה בין גברים ונשים נועדה לתמרץ את השתלבותם של גברים בשוק העבודה. כיום אחוז ההשתתפות של גברים נמוך מזה של נשים. בנוסף, תוספת 30% לגובה המענק במידה ושני בני הזוג עובדים, נועדה לעודד את שניהם לצאת לעבודה ובכך להוציא את המשפחה ממעגל העוני. על פי נתוני משרד האוצר, קיימת קורלציה בין עבודת שני בני הזוג ליציאה ממעגל העוני. התוספת לשכר הנטו: משפחה שבה שני בני הזוג עובדים תזכה לתוספת של כ-5,600 שקל בשנה לשכר הנטו. מפרנס יחיד במשפחה יזכה לתוספת שנתית של כ-2,000 לשכר הנטו. ייכנס לתוקף: הגדלת מענק העבודה יופעל רטרו אקטיבית עם הגשת הדוחות השנתיים לשנת 2017 במהלך השנה הבאה. התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירון 5 ומטה  
גבר אישה תוספת שנתית לנטו  בעקבות נטו למשפחה
היום
מענק עבודה 330 ₪ בחודש 495 ₪ בחודש 2,000 שקל
תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר
מענק עבודה 495 ₪ בחודש 495 ₪ בחודש 5,556 שקל
שני בני הזוג עובדים
פרק 4:  הפחתת וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר כצעד נוסף להפחתת יוקר המחיה, מתמקדת תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר. על פי התוכנית, ייבוא נעליים ומכשירי סלולר יעשה בפטור מלא ממס, ואילו המכס על ביגוד עבור ילדים ירד ל-3% בלבד. ביטול המכסים על ייבוא נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר יפחית את יוקר המחיה בעיקר עבור השכבות החלשות ויגביר את התחרות. המצב כיום: מס הקנייה המושת על ייבוא מכשירי סלולר עומד על 15%. המכס המושת על ייבוא נעליים עומד על 12%. המכס המושת על ייבוא בגדי תינוקות עומד על 6%. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר:  מס הקנייה על ייבוא מכשירי סלולר יופחת מ-15% ל-0, המכס על ייבוא נעליים יופחת מ-12% ל-0, המכס על ייבוא בגדי תינוקות יבוטל. התוספת לשכר הנטו: מוערך בחיסכון של מאות שקלים בשנה.  
היום לאחר תוכנית נטו למשפחה
סלולר 15% 0
נעליים 12% 0
בגדי תינוקות 6% 0
  קיבלנו כסף – אז מה לעשות איתו? כעת עולה השאלה החשובה באמת. קיבלתם מידי חודש תוספת של מאות שקלים ואתם לא יודעים מה לעשות איתם? האם לבזבז אותם על מסע קניות בקניון? האם להוציא אותם על חופשה קצרה בארץ? האם לקנות צעצועים לילדים? התשובה היא שניתן כמובן לקנות מה שרוצים, אך ניתן גם לחסוך אותם ולדאוג לעתיד המשפחתי. להפקיד בחיסכון כמה מאות שקלים מדי חודש ולקבל בעוד מספר שנים סכום גבוה שנוכל לנצלו להשכלה, רכישת רכב, חופשה בחו"ל ועוד.   איזה כלי חיסכון יכול להתאים? קופת גמל להשקעה, המאפשרת לחסוך עד 70,000 ₪ בשנה קלנדארית – בצורה של הפקדה חודשית קבועה באמצעות הוראת קבע, הפקדה חד פעמית, או גם וגם. מדובר במוצר השקעה נזיל – כלומר ניתן למשוך את הכסף בכל עת, וגמיש – מאפשר מעבר בין מסלולי השקעה שונים לבחירתכם. אם תרצו לדעת מה יאפשר לכם חיסכון של 1,250 ₪ מידי חודש, להלן מספר דוגמאות: גובה ההפקדה החודשית הינו 1,250 ₪ וטווח ההשקעה הוא עד הגיעו של הילד לגיל 25.  
תחילת גיל החיסכון סכום הפקדה חודשי צפי חיסכון בגיל 25
1 1,250 536,252 ₪
3 1,250 472,960 ₪
5 1,250 415,584 ₪
  *החישוב נעשה בהנחת תשואה שנתית של 4% ולאחר ניכוי דמי ניהול של 0.7% בשנה. חשוב לציין, כי בכל שלב ניתן להשתמש בחיסכון שהצטבר ולאחר מכן להמשיך להפקיד כספים לקראת המטרה הבאה שלכם. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.  

עושים סדר פיננסי

עושים סדר פיננסי

אנו נוטים לדחות או להתעלם מעשיית סדר פיננסי, פעם ב שווה להקצות זמן לעניין – סיכוי טוב שתחסכו כסף רב. תתחילו בלקרוא את הכתבה הבאה עד סופה

הגיע הזמן לעשות סדר פיננסי

רבים מעדיפים שלא לעסוק בכך וחבל. פעולות רבות שנוכל לבצע לא דורשות מומחיות כלכלית ועשויות לחסוך לנו לעתים עשרות ומאות אלפי שקלים במרוצת השנים. בעזרת אייל סיאני, מנהל מקצועי וממונה ציות ואכיפה בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, ריכזנו עבורכם 8 טיפים שכדאי להכיר ועשויים לחסוך לכם לא מעט כסף ועגמת נפש.

חשבונות ללא תנועה?

חשבונות ללא תנועה?

האם יש לכם או לקרוב משפחה שנפטר, חשבון בנק ישן ששכחתם ממנו?

הבנקים לא מתאמצים יותר מדי לאתר את אותם בעלי חשבונות, והלקוחות נדרשים לבצע עבודת בילוש ופנייה בכתב לכל אחד מהבנקים. במציאות הזו, כמעט כל הכסף נשאר בבנקים.

בבנקים בישראל קיימים כמעט חצי מיליון חשבונות המוגדרים כחשבונות ללא תנועה – כאלו שלא בוצעה בהם כל פעולה במשך זמן רב.

הכסף השוכב בחשבונות הללו מוערך בלא פחות מ-9 מיליארד שקל.
אתר שהשיק בנק ישראל בספטמבר מאפשר לכם לאתר את הכסף די בקלות.
הממשק החדש משתלב יחד עם האתר שהשיק משרד האוצר לפני 3 שנים – לאיתור חסכונות פנסיונים, כך שבאותו עמוד אינטרנט ניתן יהיה לקבל את המידע על כלל החסכונות והפיקדונות.

 מטבעות