טיפים לימי הקורונה

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

ימי הקורונה - טיפים להיערכות פיננסית

משקי בית ועסקים שנמצאים בחוסר ודאות כלכלית בשל משבר הקורונה כדאי לקרוא וליישם מספר טיפים חשובים:
1. מסגרת אשראי – בקשו להגדיל מסגרת אשראי במידה וצפויה ירידה בהכנסה. מסגרת זו מהווה מעין כרית ביטחון במצבים מסוימים.
2. הלוואה – מומלץ לבדוק האם ההלוואה זו מקדמת את המשפחה או שמובילה לדעיכה.
3. קושי בהחזר הלוואות – להתייעץ ולבחון האם נכון לפרוס את החוב כדי להקטין את ההחזר.
4. קושי בהחזר משכנתא – יש לשלוח מכתב לבקשת הקפאה בתשלום.
5. חורגים מהמסגרת? – אל תמהרו לקחת הלוואה. בדקו אפשרות להגדיל את המסגרת.
6. חסכונות – ניתן להקפיא חיסכון. חשוב מאוד לזכור שבנושא החסכונות מומלץ להסתכל בראייה ארוכת טווח.
7. קרנות השתלמות, פנסיה וגמל – בלי פניקה! 🙂 כפי שידענו לקבל עליות יפות ב-2019. מומלץ להיוועץ עם יועץ השקעות בלתי תלוי.
8. התייעלות בהוצאות – רצוי לצמצם הוצאות שאינן הכרחיות.
9. מיצוי זכויות – החזרי מס, ביטוח לאומי: נצלו זמן זה לריכוז טפסי 106, קבלות, אישורי ביטוח חיים לצורך החזרי מס. נשמח להסביר כיצד לבצע זאת.

מוגש באדיבות:

ניהול תכנית הביטוחים המשפחתית

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

ניהול תכנית הביטוחים המשפחתית

אחת לכמה ימים זה קורה: הטלפון מצלצל ממספר "חסוי" ועל הקו נציג של חברת ביטוח המנסה למכור לנו ביטוח חדש או שדרוג לביטוח הקיים. זה יכול להיות ביטוח חיים, ביטוח שיניים, ביטוח משלים נוסף של קופת החולים או ביטוח בריאות פרטי.  בדרך כלל, אין לנו מושג מה מהותה של ההצעה, ומסיימים את השיחה מהר. אז בואו נראה בשיחות האלה שיחות התעוררות שיגרמו לנו לבדוק מה מצבנו מבחינה ביטוחית.

מטרתו של הביטוח היא למנוע משבר כלכלי הנובע מאירועים קיצוניים וכן לעזור לנו לחסוך כסף.

תכנית הביטוחים המשפחתית – מה חשוב לדעת

ביטוחים קיימיםיש לערוך רשימה מסודרת של כל הביטוחים העומדים לרשות המשפחה: החל בביטוח חיים שנעשה לטובת משכנתה, דרך ביטוחי רכב ודירה וכלה בביטוחי בריאות למיניהם. צעד ראשון זה הוא הכרחי.

כפל ביטוח: לאחר שתמונת הביטוחים המשפחתית תתבהר, יש לבדוק אם אין ביטוח כפול כלומר אם המשפחה לא מבוטחת פעמיים על אותו תרחיש אפשרי. אם מתגלה כפל ביטוחים כדאי להתייעץ עם איש מקצוע כדי להחליט על איזה ביטוח כדאי לוותר.

התאמה לצרכיםיש לבדוק האם תכנית הביטוחים הקיימת מתאימה לצרכים ולשלב שבו נמצאים בחיים. ייתכן שביטוח שנעשה לפני 10 שנים, כאשר יש לנו ילדים קטנים, שונה מהותית עתה, כשהילדים בגרו, למשל.

התאמה למצב הכלכלילאחר שנשארנו עם תכנית ביטוחים טובה, עדיין יש לבדוק האם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו את מלוא הכיסוי הביטוחי שלנו. כלומר, לבדוק האם הפרמיות מתאימות למצב הכלכלי של המשפחה והאם ניתן למצוא מוצרים דומים זולים יותר.

סדר ומידעיש לוודא שהניירת העוסקת בביטוחים מסודרת ומיקומה ידוע לבני המשפחה, זאת כדי שבמקרה הצורך ידעו בני המשפחה למי לפנות ולאיזה פיצוי הם זכאים.

על מנת להגיע למצב שבו אנו יודעים היטב מהם הצרכים הביטוחיים שלנו וכיצד לרכוש את הכיסוי הביטוחי המתאים לנו מכל הבחינות, חשוב להיפגש עם איש מקצוע בתחום. על מנת להפיק את מלוא התועלת מהפגישה, יש לבוא מוכנים.

כיצד מתכוננים לפגישת ייעוץ בנושא ביטוחי?

יש לברר עם איש המקצוע איזה מסמכים ונתונים הוא חייב לקבל לקראת פגישת הייעוץ.

בהתאם, יש לאסוף את מלוא החומר הביטוחי, מסמכים, תנאי פוליסות ודפי פרטי ביטוח. לפעמים צריך ליצור קשר עם חברות הביטוח כדי לקבל את החומר.

הנה רשימה שתסייע לכם לאתר סוגי ביטוחים שאולי שכחתם שיש לכם (קחו אוויר): ביטוח חיים, ביטוח משכנתה, ביטוח בריאות בחברת ביטוח, ביטוח משלים בקופת חולים, ביטוחים מיוחדים נוספים בקופות חולים, ביטוח סיעודי בקופת חולים, ביטוח סיעודי בחברת ביטוח, ביטוח רכב (חובה, מקיף, צד ג'), ביטוח דירה – מבנה, ביטוח דירה – רכוש, תכניות חיסכון בחברת ביטוח, חשבון בקרן השתלמות, חשבון בקופת גמל. חיסכון לילדים בבנק, חיסכון לילדים בחברת ביטוח, קרן פנסיה וותיקה, קרם פנסיה חדשה, ביטוח מנהלים. ביטוח קבוצתי במסגרת העבודה (חיים או בריאות או אובדן כושר עבודה). ביטוחי נכות אחרים, ביטוח עסק, ביטוח רשלנות מקצועית, ביטוח שיניים במסגרת העבודה, ביטוח שיניים פרטי, ביטוח מכשירי חשמל, ביטוחים אחרים. תכניות חיסכון אחרות במסגרת העבודה, ביטוחים אחרים במסגרת העבודה, ביטוח נגד תאונות, ביטוח השתלות ותרופות שאינן כלולות בסל הבריאות.

יש לערוך טבלה מסודרת הממפה את כל הביטוחים שיש למשפחה.

אבחנה מבדלת: ביטוח או חיסכון?

ישנן תכניות ביטוחיות שבהן חלק מהכסף מופקד לחיסכון. למעט הטבות מס, ביטוחים אלה דומים לתכנית חיסכון בבנק וחשוב לבחון את התנאים, הטבות המס ומצבה הכלכלי השוטף של המשפחה כדי להחליט מהי התכנית המתאימה

כאשר משפחה חוסכת אולם מתנהלת בפער שלילי בין הוצאות והכנסות, כלומר הוצאותיה גבוהות מהכנסותיה, תצטרך המשפחה, בצד החיסכון, לקחת הלוואה, דבר שעלול להכניסה למעגל של חובות. שימו לב, מי שנאלץ למשוך כסף מכספי הביטוח בטרם מועד הפרישה כדי להחזיר חובות, משלם את כל המס במועד המשיכה.

במקרה כזה, כאשר הוצאות המשפחה גבוהות מהכנסותיה, כדאי לשקול להפסיק את החיסכון עד שמגיעים לאיזון ורק אז לחזור להפקיד. כך ההפסד הוא רק של החזר המס בגין אותם חודשים שבהן לא הופקד כסף עבור הביטוח.

איך לעשות נכון את הקניות בחגים

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

איך עושים קניות לחגים בצורה נבונה?

משק בית מוציא בממוצע כ- 20% מהתקציב החודשי שלו על מזון וקניות. בתקופות חגים סעיף הקניות מאמיר ואם לא נדע לנהל אותו נכון אנו עלולים למצוא עצמנו עם הוצאות גבוהות שישפיעו על תקציב המשפחה שבועות ואף חודשים קדימה. הקניות לחג בסופר יכולות להגיע בקלות לאלפי שקלים וזאת בלי להתייחס לרכישות אחרות כמו ביגוד, מתנות והוצאות נוספות שמתלוות לחג.

הגדרת תקציב – ראשית יש להגדיר מהו התקציב אותו אנו מייעדים לקניות, כמה כסף אנו מתכוונים להוציא. לאחר שהסכמנו על מסגרת תקציב קבענו תיקרה אותה לא נעבור.

היערכות – כיועץ לכלכלת המשפחה אני ממליץ להתייחס לסעיף הקניות לחג כאל הוצאה מתוכננת. חג הפסח לא הגיע במפתיע לכן אין סיבה שההוצאה על קניות לחג תהיה "ספונטאנית". אם נדע להיערך מראש ולשים בצד כל חודש חלק מהתקציב יעד שקבענו לא נסיים את החג עם גירעון בתקציב המשפחה. 

טיפים לצמצום עלויות הקניה:

תכנון –  יש לראות מה נמצא בבית ומה צריך. לערוך רשימה מסודרת של הדברים שצריך לרכוש וגם לציין כמויות.

איפה קונים? כמובן לא במכולת השכונתית אלא ברשתות השיווק הגדולות, נסיעה מחוץ לאזור הנוחות ליד הבית תחסוך לנו כסף.

לקראת החג ישנן כתבות במוספי הכלכלה השונים שמשוות מחירי סל קניות לחג והיכן נמצא הסל הזול ביותר. לא תמיד הסל זהה לזה שלנו אבל הוא בדר"כ מציג ומשווה מחירי מוצרים שנידרש אליהם. הרשתות מטעמן דואגות גם הן לשלל פרסומים באמצעי המדיה השונים לגבי מבצעים והטבות שלהן לחג.

השוואת מחירים דרך פרסומים בעיתונים או באמצעות אפליקציות ואתרי קניות באינטרנט דוגמת MySupermarket או PriceZ.

כדאי להגיע לקניות לבד ולא רעבים. אם רוצים לייעל את התהליך ולקצר את הזמן בסופר אפשר להביא את בן הזוג ולחלק בינכם את הרשימה. לא מומלץ להביא את הילדים – ייקח יותר זמן וקשה עד בלתי אפשרי להיצמד לרשימה.

מותגים – מוצרים תחת מותג פרטי שנמצאים למשל ברשת רמי לוי או בשופרסל לא בהכרח נופלים באיכותם ממותג רגיל ויכולים לחסוך כסף.

מבצעים – במידה ונתקלנו במוצר במבצע תשאלו את עצמכם אם הוא באמת נדרש ותציצו ברשימה האם הוא מופיע בה, במידה ולא – תתקדמו.

אופן תשלום – ישנם כאלה שנוהגים לחלק את הסכום ולפרוס אותו לתשלומים, תפיסה זו אינה כלכלית. פריסה לתשלומים רק דוחה את החוב ולעיתים נשלם ריבית על חוב זה. אם נשכיל להיערך מראש לקניה ובהתאם להגדרת התקציב שקבענו אין סיבה לפצל את התשלום או אף לשלם במזומן.

לידיעה, חלק מהרשתות מציעות לקראת החגים תלושי קניה בהנחה של כ- 5-7% אשר תקפים לא רק בחגים. תלושים אלו ניתן לרכוש דרך מועדוני צרכנות, מקומות עבודה, איגודים מקצועיים או ישירות ברשת המזון.

בסיום הקניה עברו על החשבון ובדקו האם כל המבצעים וההנחות שראיתם בזמן הקניה גם מופיעים בחשבון.

יותר ממחצית מהישראלים באוברדראפט

פורסם ב: ייעוץ פיננסי | 0

יותר ממחצית מהישראלים באוברדראפט

נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) חושפים את עומק המצוקה הכלכלית של משקי הבית בישראל. על פי סקר שערכה הלמ"ס בנוגע לבעלות של ישראלים על נכסים פיננסיים, 54%, כלומר יותר ממחצית מהישראלים, היו במצב של משיכת יתר מחשבונם למשך חודש אחד לפחות במהלך השנה.

נמצא כי אצל 34% ממשקי הבית לא היה זה מצב זמני, אלא מציאות קבועה. אותם משקי בית דיווחו כי היו במצב של משיכת יתר למשך 10 חודשים לפחות במהלך אותה שנה.

10% דיווחו על משיכת יתר למשך תקופה של עד 3 חודשים ועוד כ-10% דיווחו כי היו במצב של משיכת יתר בחשבון למשך תקופה של 4-9 חודשים.

ל-6% ממשקי בית נחסם החשבון לפחות פעם אחת בשנה

זאת לא מציאות שצריך להשלים איתה, במשפחה בה רמת ההכנסה למשק הבית היא 10,000 שקלים ומעלה  אין סיבה להגיע למצב בו חיים במינוס ולקוחים הלוואות על הלוואות לסגור את המינוס ומצד שני בעצם להתחפר בו יותר.

קבלת תמונת מצב נוכחית מפורטת ולאחריה בנית תוכנית עבודה פרטנית ועמידה בה – תביא אתכם בחזרה לאיזון כלכלי. הפנמת ערכים של חינוך כלכלי ושמירה עליהם בהמשך תביא את משק הבית שלכם ליציבות וצמיחה.

תכנית "נטו משפחה"

תכנית "נטו משפחה"

תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר להגדלת שכר הנטו יצאה לדרך. מהי התוכנית, איך תשפיע עלינו וכיצד להשתמש בכסף שנקבל? תוכנית משרד האוצר כוללת הטבות במיסוי למשפחות עובדות ובהן סבסוד צהרונים, תוספת נקודות זיכוי לנשים ולגברים בגין ילדים עד גיל 6, הרחבת מענק עבודה והפחתת מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. התוכנית צפויה להעלות את שכר הנטו של משקי הבית בכעשרות אלפי שקלים בשנה, בהתאם לאשכול הסוציו-אקונומי. תוכנית "נטו משפחה" מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי) ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס. מטרת התוכנית לעודד תעסוקה, להפחית את יוקר המחיה ולאפשר הכנסה פנויה גבוהה יותר. זאת, כדי לדאוג לרווחה הכלכלית בגידול הדור הצעיר בכל משפחה ומשפחה. התוכנית שמה דגש על מענק עבודה (מס הכנסה שלילי) לצד סבסוד צהרונים לשכבות החלשות ולנקודות זיכוי, לצד סבסוד הצהרונים למעמד הביניים. להלן עיקרי התוכנית פרק 1: הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים לצד הקצבאות האוניברסליות, מעניקה תכנית "נטו משפחה" תוספת משמעותית לנקודות הזיכוי הניתנות להורים בגין ילדים מיום היוולדם ועד גיל 6. זאת, באמצעות הגדלת נקודות הזיכוי הניתנות כיום והשוואתן בין גברים לנשים. הגידול בהכנסה הפנויה של בני זוג שלהם ילדים, צפוי להסתכם בעקבות המהלך באלפי שקלים בשנה. *שווי נקודת זיכוי =215 שקל בחודש. המצב כיום: גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מיום היוולדו עד גיל 4 באופן הבא: נקודה אחת בעבור ילד עד גיל שנה,  שתי נקודות בעבור ילד בגילאי שנה עד שנתיים, שתי נקודות בעבור גילאי שנתיים עד שלוש ונקודה אחת בעבור גילאי שלוש עד ארבע. נשים זכאיות לחצי נקודה מיום היוולדו של הוולד, ועם הגיעו לגיל שנה ועד גיל שש, זכאיות הן לשתי נקודות בעבור כל שנה. השינוי בעקבות תוכנית "נטו משפחה" הגדלת והשוואת נקודות הזיכוי בין גבר לאישה: שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי עד גיל שנה, ול-2.5 נקודות מגיל שנה עד גיל שש. התוספת לשכר הנטו: אלפי שקלים בשנה  למשפחה. ייכנס לתוקף: יינתן רטרואקטיבית מינואר 2017 התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירונים 3-8  
גבר אישה
לפני השינוי
ילדים עד גיל שנה 1 נקודת זיכוי 0.5 נקודת זיכוי
ילדים בגיל 1-2 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 2-3 2 נקודות זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 3-4 1 נקודת זיכוי 2 נקודות זיכוי
ילדים בגיל 4-6 ————– 2 נקודות זיכוי
לאחר השינוי הצפוי
ילדים עד גיל שנה 1.5 נקודות זיכוי 1.5 נקודות זיכוי
ילדים בגילאי 1-6 2.5 נקודות זיכוי 2.5 נקודות זיכוי
   
 תוספת להכנסה נטו בשנה בעקבות תוכנית נטו משפחה גבר (שכר ברוטו) אישה (שכר ברוטו) תוספת שנתית להכנסה נטו
2 ילדים בגילאי 4-6 12,000 ₪ לחודש 8000 ₪ לחודש 12,900 ₪
3 ילדים: תינוק, גיל 3 וגיל 5 15,000 ₪ לחודש 15,000 ₪ לחודש 16,770 ₪
  פרק 2: סבסוד צהרונים החל מספטמבר 2017, ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. המדינה תסבסד את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי כך שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. סבסוד הצהרונים יגדיל את שכר הנטו של כל משפחה באלפי שקלים בשנה. המצב כיום: עד היום נעו התשלומים של ההורים בעבור צהרונים בין 900 ל – 1300 ש"ח לחודש (בהתאם ליישוב(. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצרבישראל 255 רשויות מקומיות המחולקות לפי רמתן הכלכלית חברתית ל-10 אשכולות. באשכול 10 מדורגים הישובים המבוססים ביותר בישראל, ובאשכול 1 הישובים החלשים ביותר. משרד האוצר יעניק סבסוד דיפרנציאלי בגין צהרונים באופן הבא:
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 4 (אופקים, קריית מלאכי, ירוחם, עכו, לוד, רמלה, דימונה, קריית גת, חורפיש, חצור הגלילית, באקה-ג'ת, פקיעין, כפר יסיף) יזכו לסבסוד של 350 שקל בחודש לילד עבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 5 (אשדוד, טבריה, מצפה רמון, מעלות תרשיחא, שדרות, בית שאן, מגדל העמק, אשקלון, קצרין, עפולה, באר שבע, ערד, טירת הכרמל, קריית שמונה, אור עקיבא, אור יהודה, קריית ים, אילת) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש בעבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.
 • משפחות הגרות באשכול סוציו-אקונומי 6 (כרמיאל, גדרה, פרדס חנה, שלומי, כפר יונה, נהריה, נצרת עילית, בת ים, נתניה, יבנה, חדרה, ראש העין, חולון, רחובות) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש לילד עבור צהרון לילדי כיתות א' ו-ב'.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 7 (חיפה, נשר, קריית מוצקין, קריית ביאליק, פתח תקווה, ראשון לציון, ראש פינה, זיכרון יעקב, בנימינה, גבעת עדה, כפר סבא, פרדסיה, אורנית, נס ציונה, צורן קדימה, מזכרת בתיה, יהוד, אזור) יזכו לסבסוד של 200 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
 • משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 8-10 (תל אביב, מודיעין, מכבים רעות, אבן יהודה, רעננה, כוכב יאיר, הרצליה, גבעתיים, כפר ורדים, רמת השרון, להבים, קריית אונו, הוד השרון, גבעת שמואל, גני תקוה, עומר, כפר שמריהו, אלקנה, סביון) יזכו לסבסוד של 150 שקל בחודש בעבור ילד בצהרון בכיתות א ו-ב.
  התוספת לשכר הנטו:
 • משפחות מאשכולות 1-3 כבר כיום זוכות לסבסוד כמעט מלא של הצהרונים.
 • משפחות מאשכול 4 ייהנו מתוספת של 3,500 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-17,500 שקל בחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 5 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו. עבור כל ילד מגיל 3-8. עד הגיעו של הילד לכיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב- 15,000 שקל לחמש שנים.
 • משפחות מאשכול 6 ייהנו מתוספת של 3,000 שקל לשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-6,000 שקל בשנתיים.
 • משפחות מאשכול 7 ייהנו מתוספת של 2,000 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-4,000 שקל בשנתיים.
 • תושבי אשכולות 8-10 יזכו לתוספת של 1,500 שקל בשנה לשכר הנטו עבור כל ילד בכיתות א'-ב'. עם סיום כיתה ב', תסתכם התוספת לשכר הנטו של המשפחה ב-3,000 שקל בשנתיים.
 • עשירונים 6-10 קיבלו הטבות במסגרת נקודות זיכוי ולכן לא קיבלו סבסוד לצהרונים לילדי הגנים. בנוסף, הפיצוי לו זכו בגין ילדי א'-ב' נמוך יותר.
אשכול סוציו אקונומי סכום הסבסוד של המדינה לילד מי ייהנה? הערות
1-3 סבסוד כמעט מלא
4 350 ₪ בחודש גילאי 3 עד 8 כולל כיתה ב'
5 300 ₪ בחודש גילאי 3 עד 8 כולל כיתה ב'
6 300 ₪ בחודש כיתות א' וב'
7 200 ₪ בחודש כיתות א' וב'
8 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
9 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
10 150 ₪ בחודש כיתות א' וב'
  המהלך צפוי לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, לצמצם פערים כלכליים-חברתיים ולהוות תמריץ להשתתפות בשוק העבודה.במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, הוחלט במשרד האוצר להגדיל ולהשוות את גובה מענק העבודה הניתן כיום בין גברים לנשים וכן להרחיב את גובה ההכנסה בגינה הוא ניתן. תוספת ההכנסה המשולמת ישירות לחשבונות הבנק של הזכאים העומדים בקריטריונים הקבועים בחוק, תינתן למקבלי שכר של עד 5,000 שקל ותעמוד על 495 ש"ח בחודש הן לגברים והן לנשים אשר הורים לילד אחד או שניים, ולכ-720 שקל להורים עם שלושה ילדים ומעלה. על מנת ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה, משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30% כך שמענק העבודה יעמוד על 644 שקלים בחודש להורה לילד עם עד שני ילדים, וכ-936 שקל להורה לשלושה ילדים ומעלה.פרק 3: הגדלת מענק העבודה  (מס הכנסה שלילי) המצב כיום: גברים המשתכרים עד 4,800 שקל בחודש זכאים למענק עבודה של 330 שקל בחודש. נשים המשתכרות עד 4,800 שקל בחודש זכאיות ל- 495 שקל בחודש. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה: העלאת תקרת השכר מ-4,800 שקל בחודש ל-5,000 שקל בחודש, ומענק של 495 שקל בחודש לשני בני הזוג. משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים, יזכו לתוספת של 30%% כך שגובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שני ילדים יעמוד על 1288 שקל בחודש, במקום 825 שקל בחודש כיום. גובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שלושה ילדים יעמוד על 1872 ש"ח בחודש, במקום 1200 ש"ח בחודש כיום . השוואת מענקי העבודה בין גברים ונשים נועדה לתמרץ את השתלבותם של גברים בשוק העבודה. כיום אחוז ההשתתפות של גברים נמוך מזה של נשים. בנוסף, תוספת 30% לגובה המענק במידה ושני בני הזוג עובדים, נועדה לעודד את שניהם לצאת לעבודה ובכך להוציא את המשפחה ממעגל העוני. על פי נתוני משרד האוצר, קיימת קורלציה בין עבודת שני בני הזוג ליציאה ממעגל העוני. התוספת לשכר הנטו: משפחה שבה שני בני הזוג עובדים תזכה לתוספת של כ-5,600 שקל בשנה לשכר הנטו. מפרנס יחיד במשפחה יזכה לתוספת שנתית של כ-2,000 לשכר הנטו. ייכנס לתוקף: הגדלת מענק העבודה יופעל רטרו אקטיבית עם הגשת הדוחות השנתיים לשנת 2017 במהלך השנה הבאה. התוכנית מיטיבה בעיקר עם עשירון 5 ומטה  
גבר אישה תוספת שנתית לנטו  בעקבות נטו למשפחה
היום
מענק עבודה 330 ₪ בחודש 495 ₪ בחודש 2,000 שקל
תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר
מענק עבודה 495 ₪ בחודש 495 ₪ בחודש 5,556 שקל
שני בני הזוג עובדים
פרק 4:  הפחתת וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר כצעד נוסף להפחתת יוקר המחיה, מתמקדת תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר. על פי התוכנית, ייבוא נעליים ומכשירי סלולר יעשה בפטור מלא ממס, ואילו המכס על ביגוד עבור ילדים ירד ל-3% בלבד. ביטול המכסים על ייבוא נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר יפחית את יוקר המחיה בעיקר עבור השכבות החלשות ויגביר את התחרות. המצב כיום: מס הקנייה המושת על ייבוא מכשירי סלולר עומד על 15%. המכס המושת על ייבוא נעליים עומד על 12%. המכס המושת על ייבוא בגדי תינוקות עומד על 6%. השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר:  מס הקנייה על ייבוא מכשירי סלולר יופחת מ-15% ל-0, המכס על ייבוא נעליים יופחת מ-12% ל-0, המכס על ייבוא בגדי תינוקות יבוטל. התוספת לשכר הנטו: מוערך בחיסכון של מאות שקלים בשנה.  
היום לאחר תוכנית נטו למשפחה
סלולר 15% 0
נעליים 12% 0
בגדי תינוקות 6% 0
  קיבלנו כסף – אז מה לעשות איתו? כעת עולה השאלה החשובה באמת. קיבלתם מידי חודש תוספת של מאות שקלים ואתם לא יודעים מה לעשות איתם? האם לבזבז אותם על מסע קניות בקניון? האם להוציא אותם על חופשה קצרה בארץ? האם לקנות צעצועים לילדים? התשובה היא שניתן כמובן לקנות מה שרוצים, אך ניתן גם לחסוך אותם ולדאוג לעתיד המשפחתי. להפקיד בחיסכון כמה מאות שקלים מדי חודש ולקבל בעוד מספר שנים סכום גבוה שנוכל לנצלו להשכלה, רכישת רכב, חופשה בחו"ל ועוד.   איזה כלי חיסכון יכול להתאים? קופת גמל להשקעה, המאפשרת לחסוך עד 70,000 ₪ בשנה קלנדארית – בצורה של הפקדה חודשית קבועה באמצעות הוראת קבע, הפקדה חד פעמית, או גם וגם. מדובר במוצר השקעה נזיל – כלומר ניתן למשוך את הכסף בכל עת, וגמיש – מאפשר מעבר בין מסלולי השקעה שונים לבחירתכם. אם תרצו לדעת מה יאפשר לכם חיסכון של 1,250 ₪ מידי חודש, להלן מספר דוגמאות: גובה ההפקדה החודשית הינו 1,250 ₪ וטווח ההשקעה הוא עד הגיעו של הילד לגיל 25.  
תחילת גיל החיסכון סכום הפקדה חודשי צפי חיסכון בגיל 25
1 1,250 536,252 ₪
3 1,250 472,960 ₪
5 1,250 415,584 ₪
  *החישוב נעשה בהנחת תשואה שנתית של 4% ולאחר ניכוי דמי ניהול של 0.7% בשנה. חשוב לציין, כי בכל שלב ניתן להשתמש בחיסכון שהצטבר ולאחר מכן להמשיך להפקיד כספים לקראת המטרה הבאה שלכם. האמור אינו מהווה ייעוץ ו/או שיווק פנסיוני המתחשבים בצרכי כל אדם ואינו נועד להחליפם.  

עושים סדר פיננסי

עושים סדר פיננסי

אנו נוטים לדחות או להתעלם מעשיית סדר פיננסי, פעם ב שווה להקצות זמן לעניין – סיכוי טוב שתחסכו כסף רב. תתחילו בלקרוא את הכתבה הבאה עד סופה

הגיע הזמן לעשות סדר פיננסי

רבים מעדיפים שלא לעסוק בכך וחבל. פעולות רבות שנוכל לבצע לא דורשות מומחיות כלכלית ועשויות לחסוך לנו לעתים עשרות ומאות אלפי שקלים במרוצת השנים. בעזרת אייל סיאני, מנהל מקצועי וממונה ציות ואכיפה בהלמן אלדובי קופות גמל ופנסיה, ריכזנו עבורכם 8 טיפים שכדאי להכיר ועשויים לחסוך לכם לא מעט כסף ועגמת נפש.